بی ام و

بی ام و
بِ‌اِم‌وِ که کوتاه‌شدهٔ عبارتِ «بایِریشه موتورن وِرکه» است و در فارسی معمولاً بِم‌وِ تلفظ می‌شود، به‌معنای صنایع موتوریِ بایرن است، یک شرکت خودروساز آلمانی است، که از تولیدکنندگان به‌نام خودروهای لوکس و موتورسیکلت در جهان به‌شمار می‌آید. ویکی‌پدیا
مدیر اجراییهارالد کروگر (۱۳ مهٔ ۲۰۱۵–)
تأسیس۷ مارس ۱۹۱۶، مونیخ، آلمان
قیمت سهامBMW (ETR)۸۵٫۲۴ ؜€ ‎−۰٫۵۳ (‎٪ ‎−۰٫۶۲)
خرداد ۴،‏ ۱۷:۳۵ (+۲ گرینویچ) - سلب مسئولیت

بِ‌اِم‌وِ (به آلمانیBMW) که کوتاه‌شدهٔ عبارتِ «بایِریشه موتورن وِرکه» (به آلمانی:Bayerische Motoren Werke) است و در فارسی معمولاً بِم‌وِ تلفظ می‌شود، به‌معنای صنایع موتوریِ بایرن است، یک شرکت خودروساز آلمانی است، که از تولیدکنندگان به‌نامخودروهای لوکس و موتورسیکلت در جهان به‌شمار می‌آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونیخ قرار دارد.

شرکت ب‌اِم‌وِ در سال ۱۹۱۶ توسط فرانتس یوزف پوپ تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون مالک شرکت‌های رولز-رویس موتور کارز و مینی است. در سال ۲۰۱۵ ب‌ام‌و بیش از دو میلیون و چهارصدهزار دستگاه وسیلهٔ نقلیه تولید کرد.

امروزه اکثریت سهام بِ‌اِم‌وِ در اختیار خانوادهٔ کوانْدْت قرار دارد (اشتفان کواندت ۲۹٪، وسوزان کوانْدْت کلاتن ۲۱٪). حدود نیمی از سهام این شرکت نیز در بازار بورس فرانکفورتدر دسترس عموم سهامداران است.هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.